O nás

 

 

 

Se psy jsem vyrůstala a již od velmi raného dětství se ke mně vážou příhody se psy - v tom opravdu raném dětství mne doprovázel černý  „německý ovčák“ Cesar, který mě od batolecích let ostražitě hlídal a houpal v kočárku a kterému jsem se jako čtyřletá odvděčovala procházkami po okolí s kyblíkem a vodou v ruce (aby neměl žízeň) a vzhledem k tomu, že jsem tyto procházky nepovažovala za důležité sdělovat rodičům připravila jsem jim nejednu horkou chvilku.

V době mého dospívání už to byl jiný „neměcký ovčák“ – fena Danka, se kterou jsem aktivně navštěvovala cvičák a složila zkoušky pracovního psa.

Těsně před prahem dospělosti už do mého života vstoupil první „opravdový pes“ byl jím briard CH.Belmondo GAREX doma zvaný Jean. Jean byl pes s výbornými pracovními předpoklady a velmi slušným exteriérem. Stal se mým prvním šampionem v životě a nejen díky tomu má v mém srdci již vyryté své místo navěky.

 

Někdy v roce 1990 jsem uviděla prvního skye teriera. Okamžitě se mi toto plemeno nesmírně zalíbilo. V té době jsem však studovala a neměla jsem žádný výdělek a štěně skye terriera stálo téměř měsíční plat mých rodičů. Později během studií jsem si začala vydělávat na brigádách a začala šetřit na své první štěně skye terriera. Moje přítelkyně – milovnice a dnes i úspěšná chovatelka belgických ovčáků mě upozornila na vrh skye terrieru u jedné její známé též chovatelky belgických ovčáků paní Evy Hájkové – dnes úspěšné chovatelky tibetských španělů. Jen tak nezávazně jsem se tam jela podívat. Bohužel ve vrhu již byl jen pejsci – žádná fena a já trvala na svém, že bych chtěla fenu. Paní Hájková mi tedy přivedla ukázat osmiměsíční stříbrnou fenu import z Polska, která byla na prodej. Fenka kolem mne běhala, skákala na mne, téměř jako by chtěla říct jak moc se těší jít se mnou. Já jsem si však trvala na svém: ´chci štěně a ne nějakého skye teenagera´ a odjela domů. Ovšem ten sympatický „teenager“ mi nedal spát a druhý den jsem se rozjela zpět a domů si přivezla svého prvního skye terriera – zakladatelku mého chovu fenu BUFFA OD MIKI doma zvanou „Buffa“.

Buffinka vyrostla do velmi pohledné mladé dámy a časem se stala bossem celé naší psí smečky. Buffa si přímo užívala ve výstavním kruhu a stala se Českým a Interšampionem. Úspěšně byla vystavována také v Německu, Polsku, Nizozemí a Belgii.

V roce 1997 se Buffince narodilo 6 štěňat (2 psi a 4 feny) jejichž otcem byl CH. Tamesis Dexter.

 

Cítila jsem, že stále vím velmi málo o psech a také jsem se potřebovala zdokonalit v angličtině a tak jsem odjela do Belgie do světově proslulé chovatelské stanice bobtailů (aus dem Elbe Urstromtal) a bearded collií (Firstprizebears) Connie a Joopa Hartmanových. Buffa mě na mém pobytu trvajícím rok a půl doprovázela a já jsem získala velmi cenné rady a poznatky o chovu, vystavování, úpravě srsti a všem co se psů (a nejen jich) týká a v Conny a Joopovi jsem nalezla výborné přátele. Tady někde také začíná „historie“ mých bearded colií.

Během svého pobytu v Belgii jsem hledala otce Buffinčiných příštích štěňat, kterým se stal excelentní „CH. BRILIANT WHISPERS PRIME TIME“ více zde - vrh B.

Z tohoto spojení jsem si ponechala jako pokračovatelku svého chovu Ch.BERQUIST KAJSA KIAORA „Aja“ ..... a o další historii i současnosti vypovídají tyto stránky

 

Alouette KIAORA and Amaltheia KIAORA   KIAORA breeding group, from left: Amaltheia K., Alouete K., Berquist Kajsa, Adamas

 

 

 

Poděkování

 

Na tomto místě bych ráda poděkovala všem těm, kterým vděčím za to, že se věnuji kynologii tak jak se jí věnuji….

 

    děkuji svým rodičům za jejich trpělivost se mnou, za jejich podporu a pomoc ….

 

   děkuji mému  manželovi Pavlovi Folgetovi za jeho podporu, pomoc, společnost na cestách blízkých i dalekých a za jeho lásku a porozumění k těm,         kteří mě budou celý život doprovázet a jimž jsou z podstatné části věnované celé tyto stránky

 

    děkuji své sestře Hance a jejímu příteli Martinu Supkovi za to, že mne vždy rádi vyslechnou, v rámci možností pomohou a když je třeba jsou mi        výbornými společníky na cestách necestách…

 

     děkuji svým spolupracovníkům „nepejskařům“ za jejich pochopení pro mne a mého koníčka a za každé podrbání mých miláčků za ušima….

 

 děkuji všem svým stejně postiženým kamarádkám a kamarádům za to, že mne vždy maximálně podporovali a uvedli do světa kynologie –              speciálně Beatě Reimannové (Štýbrové), která mne na gymnáziu přemluvila, abych se začala věnovat výcviku s osmiletou Dankou – a kupodivu s úspěchem ! , děkuji Gábině Hajnové chovatelce mého prvního „opravdového“ psa – briarda Belmonda Garex „Jeana“ za uvedení mne do světa výstav a podpory vůbec

 

v neposlední řadě musím poděkovat Conny a Joopovi Hartmanovým – v jejich společnosti jsem strávila téměř 2 roky svého života prací v jejich chovatelské stanici „Firstprizebears“ (bearded collie) a „Aus dem Elbe-Urstromtal“ (OES) , zamilovala se do bearded collií, naučila nesmírně mnoho o chovu, výstavách a kynologii vůbec. Za své „umění“ péče a údržby srsti a za své handlerské dovednosti vděčím především jim.

 

         a určitě patří mé velké díky také všem majitelům KIAORA bearded collí a skye teriérů za jejich důvěru v chov KIAORA, za jejich péči o své miláčky a těm, kteří se věnují výstavám či sportu za vynikající reprezentaci mého chovu.

 

A pak mnoha dalším, se kterými se při všem co v kynologii dělám setkávám ať už v dobrém či zlém – díky za všechna ta ponaučení !

 

A díky též Vám, kteří jste si otevřeli mé stránky a věnovali svůj čas k jejich čtení.

 

 

 

Lenka Folget Klímová