Světová výstava Poznaň  - Polsko, 9.11.2006

 

Letošní světová výstava se konala v sousedním Polsku, ve známém městě veletrhů a výstav v Poznani. Světová výstava v Polsku se může pyšnit svým NEJ. Počtem 21000 přihlášených psů se stala největší světovou výstavou v historii pořádání a nechybělo mnoho a překonala i největší výstavu na světě anglickou Cruftovu výstavu. Bearded collií bylo přihlášeno 110 a pozvány k posuzovní byly paní Ferelith Sommerfield z Velké Británie pro posuzování psů a paní Marja Talvitije z Finska pro posuzování fen. Konkurence se sjela z mnoha evropských zemí a konečně bylo možno vidět velmi potěšující počet zástupců z České republiky, kterých bylo v katalogu uvedeno rovných 20.

Polsko pořádá v Poznani každý rok pravidelně v listopadu svou nejstarší výstavu. Místní výstaviště je mnoha českým vystavovatelům dobře známé a v mnohém připomíná naše brněnské výstaviště. Velkým kladem byla jistě částečná rekonstrukce výstaviště a dá se říci, že haly 5 a 6 splňují veškerý komfort. Bearded collie měli bohužel své kruhy umístěny v jedné ze starých hal a těm, kteří ve vidině zateplené haly podcenily výbavu teplým oblečením rozhodně nebylo celý den příjemně. Zvláště pokud venku vládlo typicky sychravé podzimní počasí.

Výhodou poznaňského výstaviště je rozhodně fakt, že je možno za mírný poplatek parkovat přímo v areálu (platit bylo možno jen v polských zlotých či platební kartou). Osobně jsem při parkování a ranní přejímce nezaznamenala větší zmatky, avšak rozdíl oproti naprosto hladkému organizačnímu průběhu letošní evropské výstavy v Helsinkách byl výrazný. Sama sobě jsem se snažila organizátory omlouvat, neboť přece jenom počet přihlášených psů a s nimi spojený doprovod byl víc jak dvojnásobný. Prvním opravdu výstražným signálem však byl fakt, kdy vedoucí kruhu nekompromisně vykazovala dlouho před začátkem výstavy psy se svými handlery z kruhu, když zkoušely s prostředím psa seznámit. Osobně se domnívám, že seznámení mladého psa s výstavním kruhem v prostředí a atmosféře, která zde panovala, bylo velmi důležité. Proto zákaz tréninku v kruhu dávno před příchodem rozhodčí se mi zdál bezpředmětný. Dalším velkým zklamáním byl omyl organizatorů psát posudky v polském jazyce. Ještě by se tento krok dal pochopit pokud by rozhodčí byl polské národnosti. Ovšem v případě, kdy paní Sommerfield je rodilá Angličanka paní paní Talvitije zvládá tento světový jazyk stejně jako většina Finů bez nejmenších problémů, je u SVĚTOVÉ výstavy tento krok víc než nepochopitelný. Veškeré posudky byly navíc psány rukou a tak i při podobnosti našich slovanských jazyků, bylo velmi složité si přečíst názor rozhodčí na kvality případně nedostatky jednotlivých psů. Při troše snahy jsme my Češi možná ještě něco vyčetli, avšak ostatní cizinci museli mít dojem jako při odchodu od svého praktického lékaře luštíc právě obdržený recepis. Dalším velkým nedostatkem byla absence výsledkových tabulí. Dlouho po skončené výstavě se její účastníci mohli jen dohadovat o výsledcích a pořadí v jednotlivých třídách. Umístit tabuli, na kterou vedoucí kruhu dopíše výsledky dle knihy rozhodčí, jistě není organizačně příliš náročné. Na takto významné akci, ale na jakékoliv výstavě vyššího typu by výsledková tabule měla být standardem.

Výsledky na konci toho článku jsou oficiálními výsledky, které byly zveřejněny na webových stránkách až měsíc po konání výstavy. Dlužno poznamenat, že základní výsledky – tj. závěrečné soutěže a světoví vítězi a BOB, byly zveřejněny bezprostředně po skončení výstavy.

Obecně se dá říci, že psi z České republiky zasáhli výrazněji do pořadí v jednotlivých třídách více než feny. Všem, kteří se nebáli své miláčky ve světově silné konkurenciMultiCh.All About Me KIAORA předvést, patří dík.

Chicco VanilkaVe třídě dorostu psů svým vítězstvím zabodoval mladý pes Chicco Vanilka manželů Volkových. V mezitřídě se na krásném 3.místě umístil švédský import manželů Crhových Alistair´s Free and Easy. Na třetí místo ve třídě otevřené dosáhl Dea-Dro Look I´m Here v majetku paní Drtinové, který je  synem trojnásobného evropského vítěze MultiCh.Firstprizebears Apache. Ve třídě šampionů se na 4. místě umístil Ch.Natterjack Jay Kay v majetku manželů Volkových. Ve třídě veteránů čestně reprezentoval můj jedenáctiletý MultiCh.Firstprizebears Lukachukai. Ve třídě mladých fen se na 3.místě umístila anglická fena v majetku rodiny Ježkových Breaksea November Mist. Přesto, že ostatní české feny bohužel do pořadí nezasáhly, důstojně reprezentovaly své chovatelské stanice.Breaksea November Mist, photo by J.Jezkova

 

Titul Juniorského světového vítěze si do Berlína odvezl Now and Then HOLE-IN-ONE v majetku Helgy a Silke Wernerových. Navíc v závěrečných soutěžích stanul mezi junioryJunior World Winner - Now And Then Hole In One na stupínku nejvyšším a stal se tak nejlepším juniorem dne.

Titul juniorské světové vítězky získala No-Nonsence Elegance, fena manželů v.deBerghe z Belgie. Tato chovatelská stanice zaznamenala další výrazný úspěch ziskem titulu Světového vítěze psa ze třídy otevřené pro svého No-Nonsence Darwin.

Titul nejvyšší - BOB a současně Světovou vítězku si odnesla velmi elegantní UNE HISTOIRE D'AMOUR de Chester ze třídy otevřené, v majetku chovatele pana Bernardiho a pana Bufferne z Francie.

 

 

 

Males for CACIB, from left: Atout de Chester, No-Nonsence Darwin, Offenbach de Chester  Junior World Winner - No-Nonsence Elegance  left Now and Then HOle in One, right NO-Nonsence Darwin  Offenbach de Chester   Une Histoire de Amour de Chester - WW- female + BOB  No-Nonsence Darwin, WW 07

Závěrečné soutěže ve finálové kruhu probíhaly standartně, ale s vysoko nasazenou laťkou závěrečné show evropské výstavy v Helsinkách byly neporovnatelné. Odehrávaly se v konzervativním duchu.

 

Týden před konáním výstavy jsem byla pozvána na slavnostní večeři, kterou pořádal polský klub chovatelů bearded collií. Večeře se konala v příjemné restauraci kousek za městem a v pohodové atmosféře jsme tu v rozhovorech s anglickými, švédskými a polskými přáteli zůstali téměř do půlnoci.  Navíc mě potěšilo, že i náhodní návštěvníci této restaurace pochopili , že salonek má objednaný klub bearded collií, neboť všichni účastníci měli své miláčky s sebou.

Velmi mladý polský klub se snaží přilákat co nejvíce nových majitelů bearded collií do svých řad a plemeno v Polsku více zpopularizovat. Ostatně díky podobnosti polského národního a velmi populárního plemene polského ovčáka nížinného s méně známými beardies nemá svůj úkol zrovna lehký. Milovníci beardies se tohoto úkolu s vervou ujali. Proto již nyní můžeme na běžných polských výstavách vidět větší počet mladých jedinců bearded collií, ostatně účast polských odchovů v Poznani je toho důkazem (viz třídy dorostu).

 

V roce 2007 se světová výstava koná v Mexiku a to se domnívám, že Česká republika nebude mít na této výstavě v našem plemeni žádné zastoupení. Evropská výstava se však koná v červnu v Zagrebu, který je sice poněkud vzdálenější než-li Poznaň, ale přesto věřím, že se tam s mnohými českými zástupci setkám.

 

Lenka Klímová

 


Bearded Collie - results
 Psy - Dogs
 


Klasa szczeniąt-Puppy class - Sędzia/Judge: Ferelith Somerfield
 
34 CELTIC PRIDE of Smartness, Paweł Dłóciok  
35 CHICCO Vanilka, Dana Volkova, Czechy wyb. obiecujący/very promising, lok. 1
36 CITY OF LONDON Smartness, . Bołtrukiewicz D., Figas M. obiecujący/promising, lok. 3
37 Charmdale VINCENT OF VALENTINE, Beata Buś-Jarzębowska wyb. obiecujący/very promising, lok. 2

Klasa młodzieży-Junior class - Sędzia/Judge: Ferelith Somerfield
 
38 ARLEM de Chester, Györgyi Marosán, Węgry doskonała/excellent
39 ATTILA de Chester, Clerc Bernardi, Francja doskonała/excellent, lok. 3
40 Virgmagic AUGUSTUS, . Puusepp S., Pagar E., Estonia b. dobra/very good
41 CHERRY BRANDY od Emy Destinové, Eva Čapniková, Czechy doskonała/excellent
42 No-Nonsense's ELLIOT, Marc van den Berghe-Lagring, Belgia doskonała/excellent, lok. 4
43 No-Nonsense`s ESPRIT, Sebastian J. Moll Valls, Hiszpania dobra/good
44 FOCUS Złota Pociecha, Ewelina Noga b. dobra/very good
45 Perky's GARDEN OF EDEN, Nina Pakkanen, Finlandia b. dobra/very good
46 Now and Then HOLE-IN-ONE, H., S. Werner, Niemcy doskonała/excellent, lok. 1, Mł. Zw. Świata/JWW
47 Curiosity MIGNIGHT'S GAME, . K. Heinonen, T. Maenpaa, P. Sa, Finlandia doskonała/excellent, lok. 2
48 Happy Bavarian VICTORY AND PRIDE, N. Mackay, Holandia  

Klasa pośrednia-Intermediate class - Sędzia/Judge: Ferelith Somerfield
 
49 ATOUT COEUR de Chester, . Mylka, Bufferne, Bernardi, Francja doskonała/excellent, lok. 1, CWC/CAC
50 Balza BLACK ALADIN, Zuzana, Martin Simonicovi, Słowacja doskonała/excellent, lok. 2
51 EVERLASTING EMINENCE Marinus, Agnieszka Pyra b. dobra/very good
52 Alistair's FREE AND EASY, Jana, Ladislav Crhovi, Czechy doskonała/excellent, lok. 3
53 Philabeg GANDALF, Marina Bettio, Włochy doskonała/excellent, lok. 4
54 NIGHT BIRD Cerny Faun, Alena Koralova, Czechy doskonała/excellent

Klasa otwarta-Open class - Sędzia/Judge: Ferelith Somerfield
 
55 BASIE of Slavic Charm, Iwona Bryndza doskonała/excellent
56 T-Bob BATIST THE ENCORER, Merete Lobrot Nydal, Norwegia  
57 MacMalament BLACK BLIZZARD BARNEBY, Janine Bierwirth, Niemcy dobra/good
58 Curiosity CATCH THE SPELL, . Sarkela A., Heinonen K., Finlandia doskonała/excellent, lok. 4
59 Firstprizebears COMANCHE, . Klimova L., Loest C., Czechy doskonała/excellent
60 No-Nonsense's DARWIN, Marc van den Berghe-Lagring, Belgia doskonała/excellent, lok. 1, Zw. Świata/WW, CACIB, CWC/CAC
61 DOVER de Giannie, Echeverria Saiz, Hiszpania  
62 DUNCAN-DYC de Giannie, Echeverria Saiz, Hiszpania b. dobra/very good
63 KNUTH du Chateau du Lac, Silvia, Harald Hauch, Niemcy  
64 Dea-Dro LOOK I'M HERE, . Drtinová B., Zelinová D., Czechy doskonała/excellent, lok. 3
65 MARCO POLO Dea-Dro, . Zelinova D., Bugarova A., Słowacja doskonała/excellent, lok. 2
66 Beastly`s NEVER MORE WITHOUT YOU, Sebastian J. Moll Valls, Hiszpania b. dobra/very good
67 SANDAURI AGENT IN COSMOSTAR, Elena Chalenko, Rosja  

Klasa championów-Champion class - Sędzia/Judge: Ferelith Somerfield
 
68 BENEDIKT Vanilka, Sylva Kopecna, Czechy doskonała/excellent
69 Double Scotch BLACKMAN IN BLACK, Hajnalka Suchne Vass, Węgry doskonała/excellent, lok. 3
70 BLUE JOLLY JOKER Double Scotch, Gabriela Gezsei, Węgry doskonała/excellent
71 BUTCH CASSIDY of Slavic Charm, Emil Jan Paciorkowski doskonała/excellent
72 CONAN CLOPS Marinus, Magdalena Straszkiewicz  
73 Beardie Connection CONNOR, M.C.H.B Otto, Holandia  
74 Clan of Stork's DANGEROUS MINDS, S.H.M. Wijers, Holandia b. dobra/very good
75 FIMFARUM od Emy Destinove, . Drtinova Blanka, Vazdova P., Czechy doskonała/excellent
76 KINDLE PASSION off the Peg, Monika Goy, Niemcy b. dobra/very good
77 Dea-Dro LOOK IT'S ME, Monika Miksikova, Słowacja b. dobra/very good
78 NATTERJACK JAY KAY, Dana Volkova, Czechy doskonała/excellent, lok. 4
79 OFFENBACH de Chester, . Niewiedziala M.A, Petit A., Francja doskonała/excellent, lok. 1, Res.CACIB, CWC/CAC
80 PHILEMON Occasion, Dagmar Netolicka, Czechy doskonała/excellent
81 SAUDADE de Shaleemar, . Figas M., Sala C. doskonała/excellent, lok. 2
82 SHOW MUST GO ON de Chester, . Saihila A., Eskills L., Finlandia  
83 Labanc-Völgyi STORMY CORNER GENTLEMAN, Sari Beata Peterne, Węgry b. dobra/very good
84 VOL DE NUIT des Emeraudes du Lac, Marie Ange Niewiedziala, Francja doskonała/excellent

Klasa weteranów-Veteran class - Sędzia/Judge: Ferelith Somerfield
 
85 Firstprizebears LUKACHUKAI, Lenka Klimova, Czechy doskonała/excellent, lok. 2
86 ORSAY de Chester, Ryszard Koprys doskonała/excellent, lok. 1

Suki - Bitches
 


Klasa szczeniąt-Puppy class - Sędzia/Judge: Marja Talvitie
 
87 CHERRY PARFAIT of Smartness, Krystyna Kęmpka wyb. obiecujący/very promising, lok. 2
88 CROWN PRINCESS MARGARITTA OF Smartness, Małgorzata Figas wyb. obiecujący/very promising, lok. 2
89 No-Nonsense's FANTASY, E. Tomina, Rosja wyb. obiecujący/very promising, lok. 1
90 Mayflower's NADINE AT DEA-DRO, Martyna Paciorkowska obiecujący/promising
91 Charmdale VANESSA OF VALENTINE, Beata Buś-Jarzębowska obiecujący/promising
92 VELTI OF VALENTINE Charmdale, Beata Kocjan obiecujący/promising
93 Charmdale VICTORIA OF VALENTINE, Beata Buś-Jarzębowska obiecujący/promising
94 VIRGINIA OF VALENTINE Charmdale, Beata, Tomasz Ostrowscy obiecujący/promising

Klasa młodzieży-Junior class - Sędzia/Judge: Marja Talvitie
 
95 Virgmagic AFRODITE, . Puusepp S., Pagar E., Estonia b. dobra/very good
96 Smartness BALLADE TO THE MOON, Aneta Kosakowska doskonała/excellent
97 Smartness BEAUTY MOONLIGHT SPARKLE, Grażyna Kałuża doskonała/excellent, lok. 4
98 CHULIGÁNKA od Emy Destinové, Monika Koubová, Czechy b. dobra/very good
99 No-Nonsense's ELEGANCE, Marc van den Berghe-Lagring, Belgia doskonała/excellent, lok. 1, Mł. Zw. Świata/JWW
100 LADY ANGEL DJARA of the Benjy Bunch, . Gossens T.C.M., Spronck V., Holandia b. dobra/very good
101 Sagena MEXX, Fillipo Ripoli, Włochy doskonała/excellent, lok. 2
102 Philemon MOONLIGHT, Iwona Bryndza b. dobra/very good
103 Breaksea NOVEMBER MIST, Jana Jezkova, Czechy doskonała/excellent, lok. 3

Klasa pośrednia-Intermediate class - Sędzia/Judge: Marja Talvitie
 
104 CARMEN BLACK Elbeland, Helena Strnadová, Czechy b. dobra/very good, lok. 4
105 EVERLASTING EMPATHY Marinus, Dorota Rapacz doskonała/excellent, lok. 1, CWC/CAC
106 EVERLASTING ETIUDA Marinus, Natalia Wolińska doskonała/excellent, lok. 2
107 KETCHIN UP of the Benjy Bunch, . Goossens F.C.M., Tronwborst S., Holandia  
108 Memorylane KIXX YOUR ACT, Evelina Vilimaite, Litwa b. dobra/very good
109 NINIVEE du Chateau du Lac, Silvia, Harald Hauch, Niemcy  

Klasa otwarta-Open class - Sędzia/Judge: Marja Talvitie
 
110 AFFAIR OF HEART Kiaora, Michaela Vlasová, Czechy b. dobra/very good
111 Black Cooper BEE GEES, Blanka Pasztoova, Słowacja b. dobra/very good
112 Stormy Corner BLACK ICEQUEEN, Edit Upor, Węgry doskonała/excellent, lok. 3
113 Sandauri BLUE AND WHITE MOONLIGHT, N. Rudenko, Rosja b. dobra/very good
114 BORN TO BE SMART OF Slavic Charm, . Figas M., Gibuła M. doskonała/excellent
115 Stormy Corner BRAWN HOT CHOCOLATE, Hajnalka Suchne Vass, Węgry doskonała/excellent, lok. 4
116 BRENDA BROWN Verny Sen, Martin Valasek, Czechy b. dobra/very good
117 T-Bob BRITNEY THE NORWEGIAN WAY, Merete Lobrot Nydal, Norwegia  
118 Firstprizebears CARMEL, R. Gerasimenko, Rosja doskonała/excellent
119 Delightful Bears CHINOOK, . van Hecke-de Maesschalck, Belgia b. dobra/very good
120 No'Nonsense's DACHENKA, Karina Grigoryan, Rosja doskonała/excellent
121 Firstprizebear's DALLAS, . Zelinova D, Miksikova M., Słowacja doskonała/excellent, lok. 2
122 DIANA de Giannie, Echeverria Saiz, Hiszpania b. dobra/very good
123 DONNA DIANA Marinus, Jolanta Żmuda-Głowacz b. dobra/very good
124 UNE HISTOIRE D'AMOUR de Chester, . Bufferne,Bernardi, Francja doskonała/excellent, lok. 1, Zw. Świata/WW, CACIB, CWC/CAC, Zwycięzca Rasy/BOB

Klasa championów-Champion class - Sędzia/Judge: Marja Talvitie
 
125 ABC Kiaora, M. Gintere, Łotwa b. dobra/very good
126 AFRICA BLACK Elbeland, Frantiśek Gulyás, Czechy b. dobra/very good
127 ALL ABOUT ME Kiaora, Lucie Naplavova, Czechy doskonała/excellent
128 AMAZING GRACE The I & TT Revue, Ivo Jennel, Czechy  
129 BETTY BOOP des Bergers de Samme, Marie Ange Niewiedziala, Francja doskonała/excellent, lok. 1, Res.CACIB, CWC/CAC
130 Double Scotch BLACK MONA LISA, . J. Dettrich, I. Muzslay, Węgry  
131 Firstprizebears BRODWAY, Echeverria Saiz, Hiszpania doskonała/excellent
132 BYRYN SWEET SURPRISE, Pacifico Lippi, Włochy doskonała/excellent
133 CAMELIA CANDY Marinus, Urszula Grzegorzewska  
134 Clan of Stork's CHAMPAGNE, T.J.H.M. Ojevaar, Holandia doskonała/excellent
135 Really No-Nonsense's CHICABROWN, Marc van den Berghe-Lagring, Belgia b. dobra/very good
136 Really No-Nonsense's CLEVERLADY, Marc van den Berghe-Lagring, Belgia doskonała/excellent, lok. 3
137 Siggans FELICIA, Dana Volkova, Czechy doskonała/excellent
138 Beardmarked`s HOT HOT HOT, Jesper Andersson, Szwecja doskonała/excellent, lok. 2
139 Dea-Dro MARY ANNE, Elena Chalenko, Rosja  
140 SNOW STAIL ELEGANCE, N. Rudenko, Rosja doskonała/excellent, lok. 3
141 ZITA BROWN Vanilka, Agnieszka Chojnowska b. dobra/very good

Klasa weteranów-Veteran class - Sędzia/Judge: Marja Talvitie
 
142 DELIGHFUL CASSIE z Mondeo, Anna Gibuła doskonała/excellent, lok. 2
143 No-Nonsense's SHAMROCK, Marc van den Berghe-Lagring, Belgia doskonała/excellent, lok. 1

 

 

zpět