PHOTOS

Crufts 2005

 

Můj letošní výlet do Velké Británie na Crufts se stal jen tak mimochodem. Přesto se zapsal nezapomenutelně do historie především kontinentálních bearded collií a mého srdce především.

Svou první Cruftovu výstavu jsem navštívila v roce 2004. Můj celkový dojem tenkrát byl velmi mrzutý a říkala jsem si, že tolik peněz, kolik výlet na Crufts stál už bez toho aniž bych jela vystavovat neinvestuji. Jenže člověk míní … a věci se mění. Ano v roce 2004 jsem viděla přes 300 bearded collií, což se mi ještě nikdy nepodařilo. Viděla jsem na vlastní oči odchovy a prezentaci chovatelů, ke kterým většina z nás z kontinentu vzhlíží jako ke svým vzorům. V několika případech jsem však byla velmi zklamaná. Byla jsem tedy ráda, že se vracím zpět a budu vystavovat opět na kontinentu, kde se hledí při kvalitách psa i na jeho prezentaci a přípravu na výstavu ze strany vystavovatele. Asi bych nebyla tou pravou milovnicí psů, kdyby mne to magické fluidum legendární (v roce 2005 se jednalo o 102 !!! ročník) Crufts nezasáhlo. Než se rok s rokem sešel začala jsem přemýšlet, jak a za co vyrazím do Birminghamu znovu. Mé rozhodování bylo urychleno informací na poslední chvíli, že na Crufts je přihlášen i Patch – MultiCH.Firstprizebears Apache, kterého jsem měla tu čest mnohokrát vystavovat a k jeho nezapomenutelným vítězstvím pod mým vedením patří např. BOB na Bundessiegeru v Dortmundu 2002 ze třídy mladých,  BOB na Evropské výstavě psů 2003 v Bratislavě a res.BIS na jedné z nějvětších západoevropských výstav – v Lucembursku na jaře 2005. Patch jel na legendární Crufts již jako anglický šampion, který tento tiul získal účastí na pouhých 3 výstavách !!! Dalším psem, který se zúčastnil letošního Cruft´s  a v České republice je doma, je MultiCh.Natterjack Jay Kay „Murphy“ majitelů manželů Volkových – tento pes se na anglické půdě narodil a tak se jednalo o takový comeback do země původu.

Ve Velké Británii existuje na výstavách trochu jiný systém tříd než jsme zvyklí na kontinentě. Podrobně se o tomto systému nyní nebudu rozepisovat, neboť je to téma na samostatný článek. Na výstavách typu „championship“ se zadává tak žádaný titul CC (čekatelství na anglického šampiona) vždy pro jedno pohlaví jeden (bez ohledu na věk). Pro Cruftovu výstavu je ještě specifické, že pro přihlášení je nutné se na tuto výstavu kvalifikovat. Angličané mají pro své psy svůj vlastní kvalifikační systém, pro zahraniční psi existuje také nutnost kvalifikace, a to rozdílná pro země FCI, pro USA, Kanadu, Japonsko, Nový Zéland, Austrálii. Přesné podmínky pro každou zemi jsou zveřejněny na internetových stránkách anglického kynologického klubu www.the-kennel-club.org.uk . Kvalifikuje se pes nebo fena vítězstvím CACIB na vybraných výstavách v Evropě. Tyto výstavy možnost kvalifikace na Crufts inzerují v propozicích ke svým výstavám (z těch známějších pro nás je to výstava v Lucembursku, Winner Amsterdam v Nizozemí a velmi aktivní maďarští pořadatelé výstavy v Kecskemét pořádají tuto výstavu také jako kvalifikační), dále pak ziskem titulu mezinárodního šampiona krásy nebo národního šampiona krásy zemí, jejichž šampionáty jsou anglickým kynologickým klubem akceptovány.

Výstava jako taková se již po mnoho let koná v Národním výstavním centru nesoucí  známou zkratku NEC (National Exhibiton Centre) v Birminghamu, v blízkosti tamního mezinárodního letiště.  Po mnoho let byla pořádána v centru Londýna, avšak díky neustále se zvyšujícímu počtu vystavovaných psů a vystavovatelů byla  před několika lety přemístěna právě do Birminghamu, kde jak vystavovatelé tak návštěvníci naleznou veškerý komfort a pohodlí odpovídající akci takového rozsahu a významu. V roce 2005 bylo na výstavu přihlášeno přes 21 tisíc psů 178 plemen, z toho přicestovalo celkem 723 psů z 26 ostatních zemí mimo Velké Británie. Brány NEC uvítaly více než 120 tisíc návštěvníků z celého světa. Tento výraz není absolutně nadnesen, neboť chcete-li si dát „schůzku“ s kýmkoliv z kynologického světa odkudkoliv, Crufts je pro to tou nejlepší příležitostí.

Bearded collie byly posouzeny ve dvou kruzích, zvlášť feny panem Hallem a psi paní Ferelith Somerfield. Při počtu více než 200 psů a 200 fen byli oba rozhodčí po celý den velmi zaneprázdněni a my diváci jsme se měli nač dívat. Jako první do kruhu nastupovala třída veteránů a poté již štěňata, mladí, dospělí a šampioni, kteří se na anglických výstavách předvádějí v tkz. třídě „open“ (což v překladu je otevřená třída, ovšem v anglickém systému ji můžeme přirovnat ke třídě šampionů). Třída open byla veřejností asi nejvíce sledována, neboť všichni zahraniční psi se předvedli právě v ní (celkem nastoupilo celkem 26 psů, u fen jen o jednu méně). Krom velmi známých anglických jmen za všechny např. Ch.Potterdale Audition for Pattishawl, Ch. Snowmead Sans Faute, Diotima Sea Wolf at Ramsgrove, Shabiera Swagman, Sammara Outstanding Review, loňský vítěz Crufts Ch.Talraz Tamarisk, Moonspell Motivation nebo Ch.Bendale That´s My Boy (otec Murphyho), se zde objevilo několik velmi zvučných jmen z kontinentu –  z ČR Ch. Natterjack Jay Kay, dále pak z Belgie Ch. Firtprizebears Apache, z Finska Ch. Show Must Go On de Chester, ze Španělska Ch.Cocoon Millenio de Gianvier.

Po důkladném posouzení každého psa jednotlivě, kdy rozhodčí nepíše posudek, jen si dělá poznámky, určila rozhodčí užší výběr této velmi obsazené třídy a do něho postoupili téměř všichni kontinetálni psi včetně Ch.Firstprizebears Apache „Patch“ a Ch.Natterjack Jay Kay „Murphy“. Nyní kdy se rozhodovalo o vítězi třídy už byla kolem kruhu většina diváků sledujících posuzování bearded collií v obou kruzích. Mě už bolely palce, jak moc jsem je držela svému favoritovi Patchovi. Ještě předvedení v pohybu a v postoji a paní rozhodčí umísťovala pět míst třídy. Tak teď už jsem mohla pustit palce a začít si utírat slzy. Ano Patchovi se to podařilo !!! Vyhrál třídu otevřenou !!! Za ním se umístil Ch. Potterdale Audition for Pattishawl, třetí Ch.Show Must Go On de Chester a další umístění jsem ani nevnímala a vím jen z výsledků na tabuli. Vyhrát třídu otevřenou i při tak velkém počtu psů ještě nic neznamená. Musela jsem začít držet palce ještě jednou pro titul nejlepšího psa CC. Do této soutěže nastupují vítězové všech tříd a já viděla nějvětšího konkurenta pro Patche ve vítězi třídy Limit – Leamedo Weaver O´Dreams for Gildenmede JW. Patch je pes, který vyhrál mnoho prvních cen ve velmi silných konkurencí na několika velmi prestižních výstavách od různých rozhodčích. Při několika příležitostech jsem měla možnost jej handlovat a díky jeho kvalitám stát po jeho boku na stupních vítězů mnoha prestižních akcí. Nikdy ve mě však žádné vítězství nevyvolalo tak silné emoce jako jeho zisk CC na Crufts ! Sen, který jsme všichni kolem něho měli se stal skutečností. Patch se velmi hlubokým písmem zapsal do historie bearded collií na Crufts. Jako prvnímu z neanglického chovu v majetku zahraničního vystavovatele se mu podařilo přijet na nejprestižnější výstavu v zemi původu plemene a zde nejen vidět, ale také zvítězit !

Rozhodování o BOB mezi Patchem a hezkou hnědou fenou – vítězkou CC Menander Chocolate Truffle bylo těžké pro oba rozhodčí (vybírají společně). Chvíli se zdálo, že mezi  nimi nedojde ke shodě a bude nutné povolat třetího rozhodčího – tkz. referee – který je uveden u každého plemene v katalogu. V případě, že nedojde k dohodě mezi rozhodčími o BOB bude tento přizván, aby on vybral nejlepšího v plemeni. Pro diváky byl závěr  velmi napínavý. Při rozhodování hrál svou roli  anglický původ fenky a zřejmě proto nakonec získala titul BOB ona. Své kvality však obhájila též v závěrečných soutěžích, kdy se umístila na 4.místě skupiny pasteveckých plemen (ve Velké Británii mají též plemena rozdělena do jiných skupin než-li jsme zvyklí u nás dle systému FCI).

Myslím, že po této druhé účasti na na Cruftově výstavě jsem přehodnotila svůj postoj a pocity ze své první návštěvy a kouzlo Cruft´s mne již totálně pohltilo. Již nyní si plánuji výlet na Cruft´s v roce 2006 a po Vás, kteří se tam taktéž chystáte v příštích letech nabízím několik tipů:

-         Při boomu nízkonákladových leteckých společností v posledních letech – není cesta do Birminghamu až tak nákladnou záležitostí – je však třeba letenku a především ubytování rezervovat s dostatečným předstihem.

-         Připravte si dostatek peněz s sebou. Vstupenka stojí 12,50Ł ve všední den – pokud výstavní den Vašeho plemen vychází na víkend je vstupenka o 1,5Ł dražší. Vstupenku na tribunu „velkého“ kruhu závěrečných soutěží je třeba zakoupit zvlášť a především pro soutěž Best In Show s velkým předstihem na internetu neboť často 3 měsíce před konáním Crufts jsou již vyprodány.Cena katalogu je cca 5Ł. Občerstvení je přímo na výstavě i na anglické poměry celkem drahé. Stánků se vším pro psy a se psy různých plemen je zde nepřeberné množství. Lze zde nakoupit leccos od vyložených kýčů až po ceněné umělecké předměty různých plemen vyráběné v limitovaných číslovaných sérií a odbornou kynologickou literaturu v anglickém jazyce – především v tomto směru je zde výběr snad největší jaký jsem kdy viděla.

-         Zvláště jedete-li na Crufts poprvé naplánujte si určitě alespoň dva dny pro návštěvu výstavy, chcete-li pečlivě sledovat své oblíbené plemeno nestihnete vůbec nic vidět z jiných plemen, které by Vás eventuelně zajímali a nestihnete si prohlédnout a projít ani malou část nákupních stánků, které zde jsou.

-         Přímo u kruhu bearded collií je stánek s různými předměty s vyobrazením beardedky a taktéž stánek klubu, kde je možné zakoupit jak odbornou literaturu tak staré ročenky anglického klubu – stejně tak je právě tam poprvé v prodeji nová ročenka.

-         Hned u hlavního vchodu u pokladen je umístěn salonek pro zahraniční návštěvníky (overseas lounge). Zde se bezplatně zaregistrujete, dostanete přívěšek se znakem Crufts, který je hezkým suvenýrem. Můžete pak využívat pohostinnost tohoto salonku a osvěžit se kávou, čajem (v Anglii doporučuji jedině po anglicku s mlékem), vodou či sušenkami.

 

Na setkání v NEC v Birmighamu se těší

 

Lenka Klímová, ch.st.KIAORAÓ

 

CC male Ch.Firstprizebears Apache                                                            CC male - Ch.Firstprizebears Apache - relaxing

Výsledky:

CC fena & BOB - Menander Chocolate Truffle, maj: B.Cope, UK

CC pes – Ch. Firstprizebears Apache, maj: Conny Loest (ex.Hartman) + Joop Hartman, B

Res.CC fena – Northlander Simply Blue, maj: P.A.+J.L. Nobes, UK

Res.CC pes – Leamedo Weaver O´Dreams for Gldenmede JW, UK

Nejlepší štěně: Bumbleridge´s Orinoko, maj: S.M.Mesdames + C.M.Nicholls-Ward & Perry, UK

 

Ostatní výsledky v jednotlivých třídách lze nalézt na internetové stránce: http://crufts.homepage.net/

 

 

 

zpět