10. výročí založení chovatelské stanice KIAORA

 

O registraci mezinárodně chráněného názvu chovatelské stanice KIAORA jsem    požádala v roce 1995 a přesně den před mými narozeninami byla zapsána. V té době jsem byla majitelkou psa briarda a mladé fenky skye terriera.

Od prvního dne, kdy jsem se seriozně rozhodla věnovat se chovu psů jsem věděla, že chci chovat především psy přátelské. Hledala jsem jméno chovatelské stanice, které bude znít velmi zvučně, ale bude mít též nějaký význam spojený s mých životem a filozofií, k tomu jsem snila o Novém Zélandu. Název KIAORA se ukázalo být to pravé:

„KIAORA je  přátelský pozdrav domorodců na Novém Zélandu“.

Bearded collie do mého života a potažmo do mé chovatelské stanice vstoupily v roce 1997, kdy jsem se se na téměř dva roky odstěhovala do Belgie do chovatelské stanice bobtailů (aus Dem Elbe Urstromtal) a bearded collií (Firstprizebears) manželů Hartmanových.

Od té doby u nás několik bearded collií žilo dočasně za účelem výstav popř. chovného využití ve střední a východní Evropě –  Ch.Firstprizebears Very Brown „Laura“, Ch.Firstprizebears Z´Winchester „Pino“; Ch.Firstprizebears Arizona „Zoe“ ; Ch.Firstprizebears Aloha „Aloha“, MultiCh.Firstprizebears Apache „Patch“, Firstprizebears Dillon „Dilon“ a v současnosti též Firstprizebears Comanche „Taylor“.

Velmi si vážím důvěry jejich majitelů – renomovaných zahraničních chovatelů.

Naši domácnost natrvalo obývají celkem 3 bearded collie a 2 skye terriéři. Nejstarší beardedkou je MultiCh.Firstprizebears Lukachukai „Luka“. Jeho otcem je slavný MultiCh.Shilstone Choir Boy anglického původu. Sám Luka je držitelem 12-ti šampionátů uznávaných FCI a po celém světě žije více jak 150 jeho potomků.  Jako první bearded collie ze střední a východní Evropy byl využit v chovu v zemi původu plemene – ve Velké Británii. Velmi se těšíme z jeho 4 hnědých štěňátek v chovatelské stanici SHILSTONE paní Caroline Nicholson. V České republice jeho chovný potenciál využily 3 chovatelské stanice – Z Veselého Kopce, Z Klouček a Černý Faun. Na Slovensku chovatelská stanice Deline.

Zakladatelkou našeho chovu je trikolorní černá fena Ch.Firstprizebears Z´Waikiki „Linda“, která je šampionkou České republiky, Slovenska, Chorvatska a Interšampionkou. Je matkou našich vrhů A, B a zatím posledního vrhu C. Do dnešní doby jsme využily v chovu tyto jedince, kteří nám dali velmi slibné potomstvo – vrh A – Ch.Firstprizebears Uncle Tom. Vrh B – MultiCh.Firstprizebears Apache, vrh C – Ch.Bright Glints Legendary Hugo – slovenský pes importovaný z Nizozemí.

Třetím stálým členem naší smečky je fena Ch.Firstprizebears Abilene. Je sestrou velkolepě úspěšného MultiCh.Firstprizebears Apache a věříme, že bude velkým přínosem pro náš chovatelský program. V současnosti je velmi úspěšná na výstavách a svůj první vrh v chovatelské stanici KIAORA odchová v roce 2006.

Žijeme v rodinném domku, kde psi mají pro sebe vyhrazenu vlastní část, kde spí, avšak většinu dne tráví v přímém kontaktu s námi, včetně toho,že nás doprovází do zaměstnání. Štěňata jsou odchovávána v přímém kontaktu s lidskými i psími členy smečky.

V duchu názvu KIAORA jsou rovněž vybíráni budoucí majitelé odchovaných štěňat. Nejen psi k nim, ale i naopak musí být vše v duchu přátelství a denodenního radostného oboustranného vítání.

Takže závěrem KIAORA všem přátelům bez ohledu k počtu nohou.

Lenka Klímová