jak to všechno začalo....

 

 

 

Se psy jsem vyrůstala a již od velmi raného dětství se ke mně vážou příhody se psy - v tom opravdu raném dětství mne doprovázel černý  „německý ovčák“ Cesar, který mě od batolecích let ostražitě hlídal a houpal v kočárku a kterému jsem se jako čtyřletá odvděčovala procházkami po okolí s kyblíkem a vodou v ruce (aby neměl žízeň) a vzhledem k tomu, že jsem tyto procházky nepovažovala za důležité sdělovat rodičům připravila jsem jim nejednu horkou chvilku.

V době mého dospívání už to byl jiný „neměcký ovčák“ – fena Danka, se kterou jsem aktivněLenka a Danka navštěvovala cvičák a složila zkoušky pracovního psa.

Těsně před prahem dospělosti už do mého života vstoupil první „opravdový pes“ byl jím briard CH.Belmondo GAREX doma zvaný Jean. Jean byl pes s výbornými pracovními předpoklady a velmi slušným exteriérem. Stal se mým prvním šampionem v životě. Zemřel Lenka se Jeanem a Buffouve stejný den, kdy se mi podařilo se poprvé v životě umístit v závěrečných soutěžích BEST IN GROUP s mým MultiCh.Firstprizebears Lukachukai (res.BIG v Litoměřicích 2001). Na ten den pocitu radosti a štěstí a vzápětí velké bolesti ze ztráty Jeana, nikdy nezapomenu. Jean má v mém srdci speciální místo navěky.

 

Již v době prvního roku života Jeana jsem si plánovala jak si jednou pořídím skye terriéra – někdy až bude Jeanovi asi tak osm let. Jenže jak to nazvat? - Osud, náhoda nebo snad štěstí, které přeje připraveným a v mém životě hraje nesmírně velikou a zatím hlavně pozitivní roli – tomu prostě chtěly jinak a do mého života vstoupila skye terriérka Ch.Buffa od Miki (více v historii skyes) a ta se stala úspěšnou zakladatelkou mého Buffa, Jean a Lenkachovu skye terriérů KIAORA.

 

 

Cítila jsem, že stále vím velmi málo o psech a také jsem se potřebovala zdokonalit v angličtině. Po reorganizaci v bance, kde jsem do té doby pracovala jsem byla nucena hledat jiný zdroj výdělku a vlastní seberealizace a opět díky náhodě jsem našla zcela maličký inzerát v novinách kde chovatelská stanice hledala dívku na výpomoc.

V roce 1997 jsem odjela společně se svou fenou skye terriera Buffou do Belgie. Na téměř dva roky se mým domovem stala světoznámá chovatelská stanice bobtailů (Aus dem Elbe Urstromtal“) a bearded colliií („Firstprizebears“) manželů Conny a Joopa Hartmanových. Již v „před belgickém“ období jsem na výstavách reflektovala bearded zleva na lavičce: MultiCH.FPB Apache, Ch.F.Z´Winnetou, MultiCH.F.Lukachukai, MultiCh.Vancouver, dole zlevat: Ch.F.Aspen, Tampa, Very Brown, Z´Waikiki and Ch.Sheepish Prize Bear the Firstcollie – ovšem až u Firstprizebears jsem poznala kdo je bearded collie. Tihle veselí, vždy dobře naladění a naprosto nekonfliktní chlapíci a dámy začali pomalu pronikat do mého srdce.

Když jsem se rozhodla vrátit zpět domů do Čech, Conny a Joop mi navrhli zda bych nechtěla na nějakou dobu vystavovat ve střední Evropě jejich hnědou fenu Lauru – „Firstprizebears Very Brown“. Ani minutu jsem o svém rozhodnutí neváhala – Laura se stala za ty dva roky mou oblíbenkyní a takové nabídky jsem si nesmírně vážila – od té doby se můj život změnil. Laura se lehce stala šampionkou České republiky, Polska a později též Slovenska, po svém návratu do Belgie získala na světové výstavě v Miláně 2000 titul světový vítěz a titul šampion Nizozemí. Laura s její něžnou a hravou povahou naprosto zajala mé srdce pro plemeno bearded collií a poté co se Laura vracela zpět, přišel na její místo Luka – „Ch.Firstprizebears Lukachukai“ –  černý pes s typickou povahou bearded colie –  vždy dobře naladěný, vítající každého s úsměvem a neustále nosící nějaký míček či jinou hračku, nikdy neztrácejíc svou typickou grácii – ve výstavním kruhu i mimo něj.  V té době již bylo rozhodnuto o mém novém štěněti – bude jí v té době ještě nenarozená mladší sestra Laury. Linda „Firstprizebears Z´Waikiki“ doplnila naší smečku začátkem října roku 2000 – poté co toto dvou měsíční štěně vstoupilo do našeho domu, nenechalo nikoho na pochybách, že je tu doma. Linda se tak stala úspěšnou zakladatelkou chovu bearded collií KIAORA a matkou 10 šampionů (aktualizovano v breznu 2011)Linda ve věku 5-ti měsíců

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NÁZEV CHOVATELSKÉ STANICE:

KIAORA -  je přátelský pozdrav domorodců na Novém Zélandu. Jako název chovatelské stanice jsem si toto jméno vybrala ze dvou důvodů. Nový Zéland je země mých snů (zatím nenaplněných snů) a mou filozofií je chovat psy přátelské.

 

 

Chovatelskou stanici KIAORA jsem založila v roce 1995. Na potvrzení o mezinárodně chráněné chovatelské stanici je datum přesně den před mými narozeninami. První KIAORA štěňata se narodila v roce 1997(skyes), první bearded collie štěňata KIAORA se narodila v roce 2003 po mém již více než dvouletém působení a chovatelské asistence při několika vrzích v ch.st. Firstprizebears (Belgie)

Doposud jsme odchovali 15 šampionů  (více zde, aktualizováno v březnu 2011)

 

MOJE CHOVATELSKÁ FILOZOFIE:

 Zdraví našich odchovů je na prvním místě, dále chceme odchovávat beardedky se správným temperamentem pro plemeno - tj. veselé, hravé a nebojácné. Chovám pouze na zvířatech, o kterých se domnívám, že mají kvality šampiona (bez ohledu na to jestli jím jsou či nikoliv)

Všichni naši vlastní (nebo ve spolumajitelnictví) psi jsou vyšetřeni na dysplazii kyčelních kloubů a všechny výsledky zveřejňujeme na našich stránkách - ať už jsou dobré či špatné.

Ačkoliv se domnívám, že oční choroby nejsou významným problémem v chovu bearded collií, všechny své psy vyšetřuji na choroby očí.

Od roku 2007 jsou všichni naši vlastní psi vyšetřeni též na dysplazii loketního kloubu.

 

VÝSTAVY:ready to show

Někdy v roce 1993, kdy jsem se poprvé zúčastnila výstavy jsem byla infikována rychle se šířícím výstavním virem. Od té doby se účastním výstav více méně pravidelně a to především v roli vystavovatele. Můj koníček mne zavedl do mnohých míst Evropy a jako návštěvník a host pozvaný taiwanským kennel klubem jsem se účastnila též CACIB výstavy na Taiwanu ve městě Taichung v roce 2006.

 

 

 

 

 

 

 

Mým prvním šampionem byl briard - Ch.Belmondo GAREX (CZ CH.), poté jsem začala úspěšně vystavovat svou skajteriérku  Ch. Buffa od Miki. Moje první beardedka, kterou jsem začala vystavovat byla  Ch.Firstprizebears Very Brown „Laura“ , po ní byli další úspěšní psi- celý seznam šampionů, které jsem odchovala nebo je dovedla k titulu naleznete zde.

Velmi si vážím důvěry, která mi byla svěřena od majitelů mnoha překrásných bearded collií. Bylo jich několik, každý z nich nějakým specifickým způsobem vstoupil do mého života a zanechal stopu. Za všechny, které jsem vystavovala, ale nejsem jejich majitelkou bych ráda jmenovala, alespoň ty na poli mezinárodním nejznámější:MultiCH.Firstprizebears Apache - European Winner FCI 2003MultiCh.Firstprizebears Apache - res.BIS in Luxembourg in 2005 MultiCh.Firstprizebears Apache (pod mým vedením získal např. tyto tituly: CZ, SK, A, dále pak Evropský vítěz Bratislava 2003, res.BEST IN SHOW v Lucembursku 2005) Ch.Firstprizebears Aloha (vítěz skupiny v Leszně 2004 a Varazdinu 2004, dále pak  CZ,  PL šampon a Středoevropský vítěz 2004),  Ch.Firstprizebears Enfield (2. místo ve třídě Open na Crufts 2009, 1.místo ve tř. otevřené na světové výstavě bearded collií - Tullinge / Švédsko, Best in Group Mlada Boleslav´2007, BIS na německé speciální výstavě2007, Šampion CZ, SK, PL, A, VDH, D -club, ICH) Ch.Firstprizebears Aloha winning the group in Leszno 2004

  Ch.Firstprizebears Enfield - 2nd in Open class at Crufts 2009   Ch.Firstprizebears Enfield winning open class at beardie world specialty in Tullinge / Sweden 2008    Ch.Firstprizebears Enfield winning Club winner titel at the CZ beardie club show, judged by Mrs. M.Betts/UK 

 

 

 

NAŠE ŠTĚŇATA:

Jsme malá rodinná chovatelská stanice, kde se štěňátkům dostává celodenní péče a pozornosti. Porodní box je vždy umístěn v obývacím pokoji a to až do věku 3 týdnů štěňat. Pak se štěňátka stěhují do speciální místnosti, kde mohou dovádět a hrát si jak se jim zlíbí. Jsou v kontaktu s ostatními psy v domě a pokud je vhodné počasí tráví dny venku na zahradě. Štěňátka předáváme novým majitelům ve věku 8-mi týdnů dle dohody o kousek dříve, NIKDY ne však dříve než-li v 7-mi týdnech. Pokud je to nutné rezervované štěňátko u nás zůstává i déle - důvodem může být plánovaná dovolená nových majitelů, speciální veterinární podmínky, které musí štěňátko splnit při cestování do cizích krajin apod. V rámci dohody jsou samozřejmě různé možnosti vč. těch, že se k nám štěňátka vrací na prázdniny, když jejich majitelé vyjíždí do míst, kam pejska s sebou vzít nemohou.

Ch.Firstprizebears Z´Waikiki and her 1 day old B´Eastern Bunny KIAORAPuppies at the age of 5 weeks - our A litter

 

Naše štěňátka jsou vždy čipována, odčervena, očkována min. jednou (záleží na věku štěňátka), cca v 6-7 týdnech jsou kontrolována veterinářem. Vždy s novými majiteli sepisujeme kupní smlouvu vč. garance, součástí ceny je samozřejmě rodokmen a Evropský pas pro zvířata. Samozřejmě poskytujeme všem majitelům našich štěňátek chovatelský servis, který zahrnuje zaškolení o úpravě srsti, předvedení na výstavě, informace o výživě apod.

Štěňata z naší chovatelské stanice žijí v různých zemích po celém světě : v USA, Kanadě, Israeli, Jihoafrické republice, Israeli, Maltě, Švédsku, Belgii, Francii, Nizozemí, Německu, Rakousku, Slovensku, Polsku, Itálii, Estonsku, Lotyšsku, Finsku, Slovinsku, Kanárských ostrovech.

 

 

       11 weeks old puppy - our C litter   

 

Jsem členkou těchto klubů :

 

Czech kennel club / FCI    Czech bearded collie club  Bearded Collie Club UK  Czech terriers club The Skye terrier club of FinnlandOur local club in Chlumec           

 

SKYE TERRIER CLUB - UK

 

WORLD DOG PRESS ASSOCIATION - WDPA

 

 

Poděkování

 

Na tomto místě bych ráda poděkovala všem těm, kterým vděčím za to, že se věnuji kynologii tak jak se jí věnuji….

 

    děkuji svým rodičům za jejich trpělivost se mnou, za jejich podporu a pomoc ….zleva - můj otec, já, moje sestra Hanka a její přítel Martin

 

   děkuji mému  manželovi Pavlovi  Folgetovi za jeho podporu, pomoc, společnost na cestách blízkých i dalekých a za jehoLenka a Pavel s Abilene a Ami na golfovém hřišti ve Slavkově lásku a porozumění k těm,         kteří mě budou celý život doprovázet a jimž jsou z podstatné části věnované celé tyto stránky

 

 

    děkuji své sestře Hance a jejímu příteli Martinu Supkovi za to, že mne vždy rádi vyslechnou, v rámci možností pomohouwe - Lenka and Pavel with my sister Hanka and her boyfriend Martin and some of our darlings a když je třeba jsou mi        výbornými společníky na cestách necestách…

 

 

 

     děkuji svým spolupracovníkům „nepejskařům“ za jejich pochopení pro mne a mého koníčka a za každé podrbání mých miláčků za ušima….

 

 děkuji všem svým stejně postiženým kamarádkám a kamarádům za to, že mne vždy maximálně podporovali a uvedli do světa kynologie –              speciálně Beatě Reimannové (Štýbrové), která mne na gymnáziu přemluvila, abych se začala věnovat výcviku s osmiletou Dankou – a kupodivu s úspěchem ! , děkuji Gábině Hajnové chovatelce mého prvního „opravdového“ psa – briarda Belmonda Garex „Jeana“ za uvedení mne do světa výstav a podporu vůbec

 

 v neposlední řadě musím poděkovat Conny a Joopovi Hartmanovým – v jejich společnosti jsem strávila téměř 2 rokyLenka s Firstprizebears Blue Lagoon a Conny s Firstprizebears Donna Summer svého života prací v jejich chovatelské stanici „Firstprizebears“ (bearded collie) a „Aus dem Elbe-Urstromtal“ (OES) , zamilovala se do bearded collií, naučila nesmírně mnoho o chovu, výstavách a kynologii vůbec. Za své „umění“ péče a údržby srsti a za své handlerské dovednosti vděčím především jim.

 

 

         a určitě patří mé velké díky také všem majitelům KIAORA bearded collí a skye teriérů za jejich důvěru v chov KIAORA, za jejich péči o své miláčky a těm, kteří se věnují výstavám či sportu za vynikajícíKIAORA beardedky s jejich majiteli. Diky moc za všechnu lásku a péči, kterou svým miláčkům věnujete. reprezentaci mého chovu.

 

 

 

 

A pak mnoha dalším, se kterými se při všem co v kynologii dělám setkávám ať už v dobrém či zlém – díky za všechna ta ponaučení !

 

A díky též Vám, kteří jste si otevřeli mé stránky a věnovali svůj čas k jejich čtení.

 

 

 

Lenka Folget Klímová

 

 

 

Text k 10. výročí založení ch.st. KIAORA uveřejněný v Ročence bearded a border collie klubu na Slovensku v r. 2005